Ulica v centre Bratislavy, ktorá nesie meno po českom básnikovi Petrovi Bezručovi, sa volala pôvodne Raynesova. Začiatkom 30-tych rokov minulého storočia, po ukončení regulácie dunajského ramena v tejto oblasti, na nej začala zástavba. Medzi rokmi 1932 až 1939 tu postavili komplex budov podľa návrhu popredných architektov Aloisa Balána a Jiřího Grossmana.

Budova polikliniky - historický záber

Budovy, ktoré sa radia k vrcholným dielam medzivojnovej funkcionalistickej architektúry na Slovensku, slúžili pôvodne ako poisťovňa. Po vojne sa však stali sídlom jedného z najvýznamnejších zdravotníckych zariadení v meste. Po dlhé desaťročia tu sídlila nemocnica s poliklinikou, ktorá sa pre Bratislavčanov stala doslova synonymom slova „Bezručova“.

Nemocnica, ako ju poznáme dnes, bola výsledkom prestavby v 60-tych rokoch, kedy došlo k optickému a funkčnému prepojeniu budov. V roku 1965 v nej vzniklo prvé špičkové neonatologické pracovisko pre celé územie Slovenska, kde pomáhali lekári predčasne narodeným deťom v kritických stavoch. Funkcionalistická budova bola v roku 1989 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Funkciu štátnej nemocnice s poliklinikou plnila do roku 2005. Dôvodom jej zrušenia bola vtedajšia racionalizácia zdravotníctva.

Budova polikliniky - historický záber

V roku 2016 začala pod dohľadom pamiatkového úradu dlho očakávaná rekonštrukcia tejto vzácnej pamiatky. Po dlhom období chátrania a vandalizmu sa tak objekt vrátil do svojej autentickej modernistickej podoby. Zrekonštruovaný komplex na Bezručovej 3 a 5 začal od roku 2019 plniť svoju funkciu rezidenčno-administratívneho centra a začiatkom roku 2022 v nej otvorí pre pacientov svoje brány jej najvýznamnejšia časť - nová Poliklinika Bezručova. Týmto sa začína písať na Bezručovej nová história poskytovania modernej zdravotnej starostlivosti 21. storočia.